Koniec Saganovi

Autor: Richard Dubný | 8.4.2013 o 8:30 | (upravené 8.4.2013 o 8:52) Karma článku: 10,39 | Prečítané:  1750x

Peter Sagan chytil hostesku za veď-viete-čo a stal sa ešte slávnejším. Táto veta vyjadruje čo si myslím o reakcii spoločnosti na „kauzu“ Sagan pravdepodobne výstižnejšie, než sa mi to podarí v nasledujúcom texte.

Sexuálne obťažovanie...Sexuálne obťažovanie...Bicycling.com

Sagan je mladý (23) talentovaný cyklista a na svojom konte má už niekoľko titulov, ktoré sú vo svete cyklistiky významné (ok, moje vedomosti o tomto športe sú ohraničené wikipédiou, ale aspoň anglickou): napríklad vyhral bodové hodnotenie na slávnej Tour de France 2012 (Tu vyhral aj porše - stavil sa s prezidentom svojho tímu Paolom Zanim, že ak vyhrá aspoň dve etapy, Zani mu kúpi porše. Vyhral tri).

Ale skutočný prelomový úspech v jeho kariére prišiel až 31.03.2013 na Tour des Flandres - a jeho druhé miesto! Pretože iba vďaka tomu, že vystúpil na stupni víťazov na druhý najvyšší stupienok, ponúkla sa mu šanca, ktorú s úsmevom stredoškolského panica využil. Všetci sme už videli ten obrázok, takže ho nebudem opisovať. Samozrejme, bolo to fotografmi zachytené mimoriadne presne a v správach to bolo skôr, ako stihol dať dole svoju chlípnu ruku. Zástupy moralistov sa vrhli na Sagana a jeho hrdinský čin. „Saganové gesto je sexistické", „Sagan obťažoval...", takéto a iné výrazy sa teraz, pár dní po udalosti, prevažne objavujú medzi vyhľadanými linkami keď zadáte do googlu Peter Sagan. A čo som si prečítal na portály záchodového magazínu Cosmopolitan radšej ani nebudem citovať.

Saganov cyklistický kolega menom Michael Hutchinson sa na Twitteri vyjadril: „Škoda, že Sagan nie je taká trieda ako na bicykli aj mimo neho", a dodal: "Bol som prekvapený, že približne päťdesiat percent odpovedí, ktoré som dostal, bolo v prospech Sagana." Hutchinson študoval na Cambridgi právo a je držiteľom PhD v Medzinárodných Ľudských Právach (a cyklista, áno), takže tu končí všetka sranda... Nuž, ale asi ani PhD nie je zárukou toho, že si človek všimne toto: chlap vyhrá cyklistické preteky, postaví sa na najvyšší stupienok, a dve zaplatené dievčatá ho pobozkajú na líce a usmievajú sa, pričom je dôležité si pamätať, že je to zvykom; a to nie je sexistické? Nie je ten bozk sexistický, neobťažuje niekoho? A ak aj nie, ak aj nikdy žiadneho cyklistu neobťažoval, aj tak to nie je dôkaz ničoho, lebo potencionálne by mohol. A kto povedal že dotknúť sa rite je sexistickejšie ako dotknúť sa perami líca? Je to očividne subjektívna záležitosť a moderná západná spoločnosť nie je taká homogénna, aby sme vôbec dokázali určiť čo presne je spoločensky prijateľné a čo nie. Je to príliš šedá oblasť.
Stavím sa, že väčšina tvorcov takýchto alebo akýchkoľvek morálnych pravidiel má PhD.

Objavili sa aj obavy z následkov Saganovho konania. Cyklistika podľa mnohých momentálne zažíva krízu popularity, a tento incident by jej vraj mohol uškodiť ešte viac. Na to mám dve odpovede: Ak niekto prestane sledovať šport kvôli tomu, že jeden z aktérov chytí hostesku za zadok, potom asi nemá zmysel, aby ho vôbec kedy pozeral. A po druhé, hovoriac za seba, ale nie len za seba, pred touto „kauzou" som nevedel ani ako náš najlepší súčasný cyklista známy vo svete vyzerá, skrátka, cyklistika bola medzi mojimi záujmami na úrovni curlingu, a teraz keď už viem, že cylkisti uzatvárajú so svojimi šéfmi stávky o porše, no, možno si nejaký ten pretek aj pozriem. Takže áno, máte pravdu: tento článok vznikol ako protest proti prehnanej reakcii spoločnosti, a teraz som bez zábran samotnú túto skutočnosť použil ako pozitívny argument pre cyklistiku aj pre moje stanovisko.

Dodám k tomu ešte, že daná hosteska (Maja Leye) nepodala na Sagana trestné oznámenie. Ak je celá záležitosť niekoho problém, tak sú to Sagan a Leye. Nikoho iného ruka ani riť v tom nehrala žiadnu úlohu, a riešenie nie je nikoho iného problém. Nikto by nemal nikomu hovoriť čo môže a čo nie, pretože vzťah, ktorý si v tej situácii vytvorili, môže byť veľmi špecifický, ako všetky vzťahy medzi každými dvoma ľuďmi, preto by sme si nemali na chlapcovi pokrytecky dobíjať svoju morálnu nadradenosť a robiť z toho verejnú záležitosť.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?