Nerobme si srandu z Fica

Autor: Richard Dubný | 26.1.2014 o 9:44 | (upravené 26.1.2014 o 10:16) Karma článku: 8,52 | Prečítané:  1708x

Pri pohľade na neúspešné pokusy o slabý odvar politickej satiry používajúci ako svoju jedinú zbraň iróniu, ktorú by všetci mali nechať na základnej škole alebo na fejsbuku, treba zvrašťiť sánkové svaly ako počas trápneho ticha po nepodarenom vtipe. Je to ako keď dáte do úvodzoviek „neslušné" slovo, lebo sa bojíte ho prezentovať, ale zároveň chcete, aby jeho použitie ľudí pobavilo. Klasickí oponenti Smeru-SD a Róberta Fica, čiže celý slovenský internet na čele so SME, sa chytil jeho predvolebného videa. Paródia Richarda Sulíka je podobne smutná ako pôvodné video. Poukázal na jednu skutočnosť - ak nevieš, ako si z niekoho robiť srandu, tak to nerob! Prečo? Pomôžeš tým Ficovi.

 

Potencionálne, sú tri skupiny ľudí, na ktorých je táto polosatira namierená. Prvú tvorí jeden človek, Róbert Fico. Túto skupinu ani nenadchne, ani nedojme, možno trochu arogantne rozosmeje. Druhú predstavujú ľudia, ktorí komentujú buď v článkoch, nápadne subjektívnych názvoch spravodajských článkov, alebo sa hádajú v komentároch pod nimi. K tretej skupine sa dostanem o chvíľu.

Fico je majster v znalosti verejnej mienky; tým sa myslí aj on, aj jeho volebný tím. Je to očividné zo spôsobu, akým rozpráva, ďalej z volebných výsledkov „dlhodobo najstabilnejšej strany na Slovensku", a aj z prieskumov verejnej mienky, ktoré síce v poslednej dobe zaznamenali pokles preferencií pre SMER, no aj tak tvorí táto časť elektorátu stále bezpečne viac ako tretinu voličov. A bola by chyba podceňovať tento druh osobnej moci, obzvlášť v národnej demokracii. Ako čísla dokazujú, pre populáciu, akou je tá slovenská, je sociálna demokracia obľúbenou voľbou. Ide aj o to, že jej idey sú ľahko uchopiteľné a dlhodobo prezentované nezmeneným štýlom a stálou (toľko karikovanou) tvárou. Priemerný Slovák, ktorý je vo väčšine, sa rád cíti ako dav, potrebuje sa tak cítiť, aby dokázal zaspať. Politik, ktorý na tejto strune zahrá najlepšie, má o rešpekt postarané. A Róbert Fico je virtuóz. Keď k tomu pridáme nie tak dávne sklamanie z fiaska vlády Ivety Radičovej, získame rekordnú väčšinu hlasov v prospech jednej strany v predčasných parlamentných voľbách 2012.
Ale ani v demokracii sa stabilita moci nenachádza iba vo volebných miestnostiach, aj keď je nimi silne ovplyvnená. Je nutné ju udržať aj vo vnútri vlastného hnutia. Ako sa to robí? Opäť, skrz pôsobivosť stabilnej moci, čiže popularity, čo Fico a jeho SMER od vzniku roku 1999 spĺňa. Pripomína to telo: ak je tvor hladný, je nervózny a nestály. Podobne aj v politickej strane ak chýba moc, ťažšie sa bojuje s rozbrojmi.

Späť k ficovoličom. Po chvíli pozerania na štatistiky internetovej gramotnosti medzi Slovákmi (Štatistický úrad) a volebné výsledky parlamentných volieb 2012 sa začne vynárať ako pravidlo jeden zaujímavý jav: čím menej ľudí v tom ktorom kraji používa internet, tým viac percent tam drží Smer-SD. Čiže s určitou dávkou predstavivosti sa dá uzavrieť, že existuje akási korelácia medzi prístupom k voľne šíreným informáciám a nevolením Smeru. Ako Vladimír Mečiar prehlásil v jednom rozhovore: „Tieto voľby nebudú o spravodajských informáciách, ale o chlebe".
Asi sa nebudem s nikým hádať, keď budem tvrdiť, že volič SMERu-SD je tá istá osoba, ktorá odovzdá svoj hlas v prospech Fica v blížiacich sa prezidentských voľbách. Ak teda súhlasíte, že tento volič skôr nežije internetom ako áno, potom vás prosím, ukončite ataky na celebritu Fica, je to úbohé a ponižujúce nie preňho, ale pre autorov. Ukazujú tým svoju detinskosť, ktorá ani nemá kde zarezonovať, pretože veľmi zhruba môžeme rozdeliť populáciu na tých, ktorí si to prečítajú, a tých, ktorí budú voliť Fica, lebo je to istota. Nie je vôbec podstatná zrejmosť, akou oplýva tvrdenie, že jeho vyhlásenia, napríklad o detstve, sú klamlivé. Ficovi stačí pár minút na to, aby sám sebe odporoval vo svojich tvrdeniach, o tom tu nikto nepochybuje. Čo vadí, je s akou škodoradosťou priniesli novinári na svetlo skutočné fakty o jeho katolíckej minulosti. Nejde o to čo, ale ako. Ak upozorňujete, že sú to klamstvá, priznávate tým nepriamo aj to, že populistické taktiky, akými je apelovanie na "tradičné hodnoty", sú v kontexte kampane niekoho iného oprávnené. Práve táto predstava musí byť opustená. Navyše, jediné, čo stačí Ficovi urobiť, je tieto tvrdenia verejne spochybniť, a takýmto spôsobom dôjde dokonca aj k viktimizácii tohto nášho moderného Jánošíka. Totiž, treba si uvedomiť, že priemerný digitálne takmer negramotný ficovolič a latentný boľševik, ku ktorému sa posmech z jeho idola aj tak asi nedostane, ten bude skôr prechovávať nedôveru k „skorumpovaným, podplateným a manipulujúcim" médiám než k „spoľahlivému, charakterovo stálemu a zrozumiteľnému" Ficovi.

Tu je na záver niekoľko Ficových prepísaných, ale vlastných slov, ktoré podľa mňa vynikli spomedzi klasických otrepaných formuliek prezidentského kandidáta (nielen tohto) o spravodlivosti a súcite k ľudu, a ktovie, možno niečo naznačujú o budúcich rokoch Slovenska, ktoré je pripravené pre Fica:

„Potrebujeme stabilitu v krajine..., čo je dôvod prečo sme sa rozhodli takto, pretože si uvedomujeme, že úloha a dôležitosť prezidenta môže v nastávajúcich rokoch podstatne, podstatne narastať" - o voľbe predsedu strany SMER-SD ako kandidáta na post prezidenta; slovo „podstatne" dva krát, to nie je omyl.
„Slovensko bude výrazne potrebovať politickú stabilitu. ...kandidát, ktorý sa stavia proti vláde a vládnucej strane naznačuje, že s touto bude chcieť byť v súboji. ...Prezident môže byť protiváhou vlády iba tak, že jej bude robiť zle" - na tému opozičných kandidátov a ich spoločného motta: treba protiváhu súčasnej vlády.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?